Texas Instruments PT78ST136S
PT78ST136S picture photo
Mfg. Part Number
PT78ST136S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
REGULATOR 3.60V SMD
Datasheet Download
PT78ST136S.pdf
Availability of PT78ST136S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PT78ST136S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT78ST136S
Internal Part NumberEIS-PT78ST136S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPT78ST100
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)26V
Voltage - Output 13.6V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD Module
Size / Dimension0.94" L x 0.90" W x 0.34" H (23.9mm x 22.9mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max5.4W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT78ST136S
Related LinksPT78S, PT78ST136S Datasheet, Texas Instruments Distributor
PT78ST136S Details Description
Related parts for PT78ST136S
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 755MA 350 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 51UH 25% datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf