TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-12-10PY-6117
AFD54-12-10PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-12-10PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
AFD54-12-10PY-6117.pdf
Availability of AFD54-12-10PY-6117
QUANTITY
AFD54-12-10PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-12-10PY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-12-10PY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-12-10PY-6117
Related LinksAFD54-12-, AFD54-12-10PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-12-10PY-6117 Details Description
Related parts for AFD54-12-10PY-6117
IC CTRLR PC PWR FAIL/RSET 16-DIP datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
LAMP NEON PNL MNT 125V RED datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf