TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-16-8PW-6117-LC
AFD54-16-8PW-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-16-8PW-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN
Datasheet Download
AFD54-16-8PW-6117-LC.pdf
Availability of AFD54-16-8PW-6117-LC
QUANTITY
AFD54-16-8PW-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-16-8PW-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD54-16-8PW-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-16-8PW-6117-LC
AFD54-16-8PW-6117-LC Details Description
Related parts for AFD54-16-8PW-6117-LC
CONN 14 POS IDC SOCKET GOLD datasheet.pdf
WIRE SDLE MICRO FR.118"HOLE .29" datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DBL datasheet.pdf
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A TO263AC datasheet.pdf