TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-20-16PY-6117-LC
AFD54-20-16PY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-20-16PY-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
AFD54-20-16PY-6117-LC.pdf
Availability of AFD54-20-16PY-6117-LC
QUANTITY
AFD54-20-16PY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-20-16PY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD54-20-16PY-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-20-16PY-6117-LC
AFD54-20-16PY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD54-20-16PY-6117-LC
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER 8-3 16SO datasheet.pdf
DOWN-OFF-SLOW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 10.16MM datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 3POS RED datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf