TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-20-39SN-6233
AFD54-20-39SN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-20-39SN-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT
Datasheet Download
AFD54-20-39SN-6233.pdf
Availability of AFD54-20-39SN-6233
QUANTITY
AFD54-20-39SN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-20-39SN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD54-20-39SN-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-20-39SN-6233
Related LinksAFD54-20-, AFD54-20-39SN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-20-39SN-6233 Details Description
Related parts for AFD54-20-39SN-6233
FIXED IND 2UH 6.2A 11.7 MOHM SMD datasheet.pdf
RES MO 2W 510 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC P600 datasheet.pdf
RES 16 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A ASSY datasheet.pdf
HDM SMPO137F200O LM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf