TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-22-12PN-6117
AFD54-22-12PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-22-12PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
AFD54-22-12PN-6117.pdf
Availability of AFD54-22-12PN-6117
QUANTITY
AFD54-22-12PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-22-12PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-22-12PN-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-22-12PN-6117
Related LinksAFD54-22-, AFD54-22-12PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-22-12PN-6117 Details Description
Related parts for AFD54-22-12PN-6117
POWER CORD FAN T-TYPE 96" datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.78A 120 MOHM datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TXRX ESD 5V RS-485/422 8-MSOP datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 400VA datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
REPLENISHMENT DECAL "S" ORG/BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED COB 3500K 90CRI WARM WHITE datasheet.pdf
5MM POWER KEY D/L PLATE GREEN datasheet.pdf