TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-22-55PN-6117
AFD54-22-55PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-22-55PN-6117
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
AFD54-22-55PN-6117.pdf
Availability of AFD54-22-55PN-6117
QUANTITY
AFD54-22-55PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-22-55PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-22-55PN-6117
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-22-55PN-6117
Related LinksAFD54-22-, AFD54-22-55PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-22-55PN-6117 Details Description
Related parts for AFD54-22-55PN-6117
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf