TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-19PW-6139
AFD54-24-19PW-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-19PW-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-19PW-6139.pdf
Availability of AFD54-24-19PW-6139
QUANTITY
AFD54-24-19PW-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-19PW-6139
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-19PW-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-19PW-6139
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-19PW-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-19PW-6139 Details Description
Related parts for AFD54-24-19PW-6139
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
CAP END PWR LD/LDP/CD10 IVORY datasheet.pdf
CONN DUST COVER 21POS MTA-100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 10% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
POT 400 OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf