TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-31SY-6141
AFD54-24-31SY-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-31SY-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT
Datasheet Download
AFD54-24-31SY-6141.pdf
Availability of AFD54-24-31SY-6141
QUANTITY
AFD54-24-31SY-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-31SY-6141
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-31SY-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-31SY-6141
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-31SY-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-31SY-6141 Details Description
Related parts for AFD54-24-31SY-6141
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
THERMOCOUPLE J datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 500MA 290 MOHM datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
8341E106 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf