TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61PN-6140
AFD54-24-61PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61PN-6140
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-61PN-6140.pdf
Availability of AFD54-24-61PN-6140
QUANTITY
AFD54-24-61PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61PN-6140
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61PN-6140
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-61PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61PN-6140 Details Description
Related parts for AFD54-24-61PN-6140
LED GREEN CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
IC CONV DUAL 12-BIT A/D 64-HTQFP datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
HAN D 64POS F INSERT CRIMP datasheet.pdf