TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61PN-6233
AFD54-24-61PN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61PN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-61PN-6233.pdf
Availability of AFD54-24-61PN-6233
QUANTITY
AFD54-24-61PN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61PN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61PN-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61PN-6233
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-61PN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61PN-6233 Details Description
Related parts for AFD54-24-61PN-6233
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 133KHZ 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
COVER/SCREW ASSY 2POS datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 7A 12V datasheet.pdf