TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61PW-6117
AFD54-24-61PW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61PW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
AFD54-24-61PW-6117.pdf
Availability of AFD54-24-61PW-6117
QUANTITY
AFD54-24-61PW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61PW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61PW-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61PW-6117
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-61PW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61PW-6117 Details Description
Related parts for AFD54-24-61PW-6117
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf