TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61PX-6139
AFD54-24-61PX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61PX-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-61PX-6139.pdf
Availability of AFD54-24-61PX-6139
QUANTITY
AFD54-24-61PX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61PX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61PX-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61PX-6139
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-61PX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61PX-6139 Details Description
Related parts for AFD54-24-61PX-6139
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLK10002 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 12.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 12V datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf