TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61PY-6141
AFD54-24-61PY-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61PY-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-61PY-6141.pdf
Availability of AFD54-24-61PY-6141
QUANTITY
AFD54-24-61PY-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61PY-6141
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61PY-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61PY-6141
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-61PY-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61PY-6141 Details Description
Related parts for AFD54-24-61PY-6141
FUSE RESETTABLE 4A 30V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
FZ4 HG STD. LCD 2-CAM.PNP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 180MA 2.44 OHM TH datasheet.pdf
12+12 DIL SURFACE MOUNT P/HDR datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 1X1 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 330 OHM 12SRT datasheet.pdf