TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61SN-6140
AFD54-24-61SN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61SN-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT
Datasheet Download
AFD54-24-61SN-6140.pdf
Availability of AFD54-24-61SN-6140
QUANTITY
AFD54-24-61SN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61SN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61SN-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61SN-6140
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-61SN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61SN-6140 Details Description
Related parts for AFD54-24-61SN-6140
CONN RECEPTACLE 9POS .1" UNLOAD datasheet.pdf
SCR SENS 200V 6A TO-251 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.6MHZ RRO 6-SOT datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
LED PNL IND 8MM GRN 12V SNAP-FIT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf