Susumu RG1608P-8062-B-T1
RG1608P-8062-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-8062-B-T1
Brief Description
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-8062-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-8062-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-8062-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-8062-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-8062-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-8062-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-8062-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-8062-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-8062-B-T1
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 25KHZ 16QFN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 270MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED OSTAR HEX 4CHIP WHT 5600K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf