TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61SZ-6117
AFD54-24-61SZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61SZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
AFD54-24-61SZ-6117.pdf
Availability of AFD54-24-61SZ-6117
QUANTITY
AFD54-24-61SZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61SZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61SZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61SZ-6117
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-61SZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61SZ-6117 Details Description
Related parts for AFD54-24-61SZ-6117
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 42A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 15.5MM datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W .02% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf