Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y149687R6000A0W
Y149687R6000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y149687R6000A0W
Brief Description
RES SMD 87.6OHM 0.05% 0.15W 1206
Datasheet Download
Y149687R6000A0W.pdf
Availability of Y149687R6000A0W
QUANTITY
Y149687R6000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y149687R6000A0W
Internal Part NumberEIS-Y149687R6000A0W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)87.6
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y149687R6000A0W
Y149687R6000A0W Details Description
Related parts for Y149687R6000A0W
FIXED IND 560NH 36A 1.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 48FBGA datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 17MM 5MM 3LD datasheet.pdf