TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-12-10PW-6139
AFD56-12-10PW-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-12-10PW-6139
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN
Datasheet Download
AFD56-12-10PW-6139.pdf
Availability of AFD56-12-10PW-6139
QUANTITY
AFD56-12-10PW-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-12-10PW-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-12-10PW-6139
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-12-10PW-6139
Related LinksAFD56-12-, AFD56-12-10PW-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-12-10PW-6139 Details Description
Related parts for AFD56-12-10PW-6139
IC MOTOR DRIVER PAR 24SO datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60KHZ RRO 16DFN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf