TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-12-10SN-6233
AFD56-12-10SN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-12-10SN-6233
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT
Datasheet Download
AFD56-12-10SN-6233.pdf
Availability of AFD56-12-10SN-6233
QUANTITY
AFD56-12-10SN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-12-10SN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD56-12-10SN-6233
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-12-10SN-6233
Related LinksAFD56-12-, AFD56-12-10SN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-12-10SN-6233 Details Description
Related parts for AFD56-12-10SN-6233
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 4DIP datasheet.pdf
TCO 250VAC 5A 110C(230F) RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3.5A TUMT6 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf