TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-12-10SZ-6117-LC
AFD56-12-10SZ-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-12-10SZ-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT
Datasheet Download
AFD56-12-10SZ-6117-LC.pdf
Availability of AFD56-12-10SZ-6117-LC
QUANTITY
AFD56-12-10SZ-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-12-10SZ-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD56-12-10SZ-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-12-10SZ-6117-LC
AFD56-12-10SZ-6117-LC Details Description
Related parts for AFD56-12-10SZ-6117-LC
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED LH351B COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.4A SOD57 datasheet.pdf