TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-14-18PN-6117-LC
AFD56-14-18PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-14-18PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
AFD56-14-18PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD56-14-18PN-6117-LC
QUANTITY
AFD56-14-18PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-14-18PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD56-14-18PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-14-18PN-6117-LC
AFD56-14-18PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD56-14-18PN-6117-LC
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC 12BIT 200 KSPS ADC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 1MM 24POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SCR FAST SW 200V 150A TO200AB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IEM OTHER datasheet.pdf
OPM SI 567XL datasheet.pdf
NEW GI CONN2.5 HDR ASMBLY 5P BLU datasheet.pdf
HC-EVO-B10PT-BWD-HL-M25-PLRBK datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf