TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-16-26PZ-6141
AFD56-16-26PZ-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-16-26PZ-6141
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
AFD56-16-26PZ-6141.pdf
Availability of AFD56-16-26PZ-6141
QUANTITY
AFD56-16-26PZ-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-16-26PZ-6141
Internal Part NumberEIS-AFD56-16-26PZ-6141
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-16-26PZ-6141
Related LinksAFD56-16-, AFD56-16-26PZ-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-16-26PZ-6141 Details Description
Related parts for AFD56-16-26PZ-6141
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN EUROCARD PWR CONT MALE R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.1A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 185MA 1.3 OHM datasheet.pdf