TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-11PN-6139
AFD56-18-11PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-11PN-6139
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
AFD56-18-11PN-6139.pdf
Availability of AFD56-18-11PN-6139
QUANTITY
AFD56-18-11PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-11PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-11PN-6139
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-11PN-6139
Related LinksAFD56-18-, AFD56-18-11PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-18-11PN-6139 Details Description
Related parts for AFD56-18-11PN-6139
CONN PLUG 12POS .093 datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 150POS 5ROW datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A SOT54 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC75 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 100W PG-63248-2 datasheet.pdf
CONN TNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf