TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-32SZ-6117
AFD56-18-32SZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-32SZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD56-18-32SZ-6117.pdf
Availability of AFD56-18-32SZ-6117
QUANTITY
AFD56-18-32SZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-32SZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-32SZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-32SZ-6117
Related LinksAFD56-18-, AFD56-18-32SZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-18-32SZ-6117 Details Description
Related parts for AFD56-18-32SZ-6117
MODEM RF 2.4GHZ 19.2KBPS USB datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
RES 22 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
IC FLEXRAY TXRX STAR 44MLF datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 49.5W 15A datasheet.pdf