TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-20-16PW-6139
AFD56-20-16PW-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-20-16PW-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
AFD56-20-16PW-6139.pdf
Availability of AFD56-20-16PW-6139
QUANTITY
AFD56-20-16PW-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-20-16PW-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-20-16PW-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-20-16PW-6139
Related LinksAFD56-20-, AFD56-20-16PW-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-20-16PW-6139 Details Description
Related parts for AFD56-20-16PW-6139
MODULE SDRAM 1GB 168DIMM datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
AC DRIVE,1HP,240V,0.7KW,3PH datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 15POS datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS LOW 7PPM datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE DUCT METRIC COVER datasheet.pdf
1111 MLCC NON-MAG TUNING KIT datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf