TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-20-16PY-6140
AFD56-20-16PY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-20-16PY-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
AFD56-20-16PY-6140.pdf
Availability of AFD56-20-16PY-6140
QUANTITY
AFD56-20-16PY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-20-16PY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD56-20-16PY-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-20-16PY-6140
Related LinksAFD56-20-, AFD56-20-16PY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-20-16PY-6140 Details Description
Related parts for AFD56-20-16PY-6140
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFH12T/AE12/AFH12T datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
26500 3C 3#16 S TH RECP SS LC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf