TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-20-39PN-6139
AFD56-20-39PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-20-39PN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
AFD56-20-39PN-6139.pdf
Availability of AFD56-20-39PN-6139
QUANTITY
AFD56-20-39PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-20-39PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-20-39PN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-20-39PN-6139
Related LinksAFD56-20-, AFD56-20-39PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-20-39PN-6139 Details Description
Related parts for AFD56-20-39PN-6139
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
ICL 40 OHM 20% 2A 13MM datasheet.pdf
BACKPLANE VME 21SLOT POWER BUGS datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST (NC) 8-MSOP datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf