TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-20-39PW-6140
AFD56-20-39PW-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-20-39PW-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
AFD56-20-39PW-6140.pdf
Availability of AFD56-20-39PW-6140
QUANTITY
AFD56-20-39PW-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-20-39PW-6140
Internal Part NumberEIS-AFD56-20-39PW-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-20-39PW-6140
Related LinksAFD56-20-, AFD56-20-39PW-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-20-39PW-6140 Details Description
Related parts for AFD56-20-39PW-6140
FUSE BRD MNT 750MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLG 5POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
BRASSM18,BGS, 0.2M,AX,NPN,CONN datasheet.pdf
TV 53C 53#20 SKT RECP datasheet.pdf
GT 85C 85#16 PIN RECP WALL RM datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Micropower Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf