TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-22-41PN-6117
AFD56-22-41PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-22-41PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD56-22-41PN-6117.pdf
Availability of AFD56-22-41PN-6117
QUANTITY
AFD56-22-41PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-22-41PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-22-41PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-22-41PN-6117
Related LinksAFD56-22-, AFD56-22-41PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-22-41PN-6117 Details Description
Related parts for AFD56-22-41PN-6117
TERM SOLDER TURRET .328" .137"L datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
LED RED DIFF 7.2X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN SR MALE 4POS W/O XMAS BRWN datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT RA datasheet.pdf