TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-22-41PY-6117-LC
AFD56-22-41PY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-22-41PY-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
AFD56-22-41PY-6117-LC.pdf
Availability of AFD56-22-41PY-6117-LC
QUANTITY
AFD56-22-41PY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-22-41PY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD56-22-41PY-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-22-41PY-6117-LC
AFD56-22-41PY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD56-22-41PY-6117-LC
RES CURRENT SENSE .02 OHM 1W 5% datasheet.pdf
LED RED/YLW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 90POS DL VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf