TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-22-41SN-6139
AFD56-22-41SN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-22-41SN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD56-22-41SN-6139.pdf
Availability of AFD56-22-41SN-6139
QUANTITY
AFD56-22-41SN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-22-41SN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-22-41SN-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-22-41SN-6139
Related LinksAFD56-22-, AFD56-22-41SN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-22-41SN-6139 Details Description
Related parts for AFD56-22-41SN-6139
MOSFET N-CH 400V 3A TO-220F datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 20SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6PR 6COL VERT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 6A CPH6 datasheet.pdf