TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-22-41SY-6117
AFD56-22-41SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-22-41SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD56-22-41SY-6117.pdf
Availability of AFD56-22-41SY-6117
QUANTITY
AFD56-22-41SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-22-41SY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-22-41SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-22-41SY-6117
Related LinksAFD56-22-, AFD56-22-41SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-22-41SY-6117 Details Description
Related parts for AFD56-22-41SY-6117
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 18SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 3.5A 8MLP datasheet.pdf
IC DRVR DECODE 8DIG 40-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC 1.5KE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
MCU 16BIT 256K FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 10POS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf