Vishay/Dale RWR82SR249FSBSL
RWR82SR249FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR249FSBSL
Brief Description
RES 0.249 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR249FSBSL.pdf
Availability of RWR82SR249FSBSL
QUANTITY
RWR82SR249FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR249FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82SR249FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR249FSBSL
Related LinksRWR82SR, RWR82SR249FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR249FSBSL Details Description
Related parts for RWR82SR249FSBSL
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A D2PAK datasheet.pdf
IC CLK ZDB 8OUT 133MHZ 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.1A SYNC 8TDFN datasheet.pdf