Vishay/Dale RWR80N78R7FRB12
RWR80N78R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N78R7FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 78.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N78R7FRB12.pdf
Availability of RWR80N78R7FRB12
QUANTITY
RWR80N78R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N78R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N78R7FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N78R7FRB12
Related LinksRWR80N7, RWR80N78R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N78R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N78R7FRB12
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
CAP CER 70PF 9KV R85 AXIAL datasheet.pdf