Vishay/Dale RN65D2493FBSL
RN65D2493FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D2493FBSL
Brief Description
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D2493FBSL.pdf
Availability of RN65D2493FBSL
QUANTITY
RN65D2493FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D2493FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65D2493FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D2493FBSL
Related LinksRN65D2, RN65D2493FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D2493FBSL Details Description
Related parts for RN65D2493FBSL
CAP CER 7PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 90W datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 4A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
USB 3.0 MICRO A TO B 9.84' datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 901FCBGA datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf