Amphenol Aerospace Operations SJT06RT-18-32P(014)
SJT06RT-18-32P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT06RT-18-32P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
SJT06RT-18-32P(014).pdf
Availability of SJT06RT-18-32P(014)
QUANTITY
SJT06RT-18-32P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT06RT-18-32P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT06RT-18-32P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT06RT-18-32P(014)
Related LinksSJT06RT-1, SJT06RT-18-32P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT06RT-18-32P(014) Details Description
Related parts for SJT06RT-18-32P(014)
IC ADC 12BIT 4CH W/SEQ 16TSSOP datasheet.pdf
BATTERY PACK 7.2V 3500MAH NIMH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-09VO datasheet.pdf
CONN PLUG 9 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf