TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-19SW-6232
AFD56-24-19SW-6232 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-19SW-6232
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
AFD56-24-19SW-6232.pdf
Availability of AFD56-24-19SW-6232
QUANTITY
AFD56-24-19SW-6232 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-19SW-6232
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-19SW-6232
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-19SW-6232
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-19SW-6232 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-19SW-6232 Details Description
Related parts for AFD56-24-19SW-6232
IC CLK BUFFER 1:2 12GHZ 16FCBGA datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LOW EMI LOPWR 8DIP datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20-SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V 34A 100W TO247AC datasheet.pdf
HEADER 50POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
LED MIDGET FLG VBASED YEL 14V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 100' datasheet.pdf
P.G. SPADE datasheet.pdf
FERRITE CHIP SMD datasheet.pdf
FUSE LK CPS K 010A NRB 23" datasheet.pdf