TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-31PY-6146
AFD56-24-31PY-6146 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-31PY-6146
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN
Datasheet Download
AFD56-24-31PY-6146.pdf
Availability of AFD56-24-31PY-6146
QUANTITY
AFD56-24-31PY-6146 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-31PY-6146
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-31PY-6146
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-31PY-6146
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-31PY-6146 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-31PY-6146 Details Description
Related parts for AFD56-24-31PY-6146
IC OPAMP GP 63MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MON BATT LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC EMI FILTER/ESD PROT 8FLIPCHIP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf