TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-61SN-6146
AFD56-24-61SN-6146 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-61SN-6146
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
AFD56-24-61SN-6146.pdf
Availability of AFD56-24-61SN-6146
QUANTITY
AFD56-24-61SN-6146 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-61SN-6146
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-61SN-6146
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-61SN-6146
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-61SN-6146 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-61SN-6146 Details Description
Related parts for AFD56-24-61SN-6146
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 30K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 200V 400A MS013 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A DDPAK datasheet.pdf
ANTENNA CHIP DIELECTRIC 2470MHZ datasheet.pdf