TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-61SY-6140
AFD56-24-61SY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-61SY-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
AFD56-24-61SY-6140.pdf
Availability of AFD56-24-61SY-6140
QUANTITY
AFD56-24-61SY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-61SY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-61SY-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-61SY-6140
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-61SY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-61SY-6140 Details Description
Related parts for AFD56-24-61SY-6140
XFRMR BALUN RF 2.4GHZ SMD datasheet.pdf
BERGSTIK 0.100 TH HEADER datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT11 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO214AC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf