TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-61SY-6140
AFD56-24-61SY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-61SY-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
AFD56-24-61SY-6140.pdf
Availability of AFD56-24-61SY-6140
QUANTITY
AFD56-24-61SY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-61SY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-61SY-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-61SY-6140
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-61SY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-61SY-6140 Details Description
Related parts for AFD56-24-61SY-6140
MOSFET N-CH 600V 6.1A TO263 datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
DSUB DIE OUTER COAX CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 128POS datasheet.pdf
RCPT ASSY,SZ 3, FR, TCAS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM TACH 12VDC datasheet.pdf