TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-14-15PN-6140
AFD57-14-15PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-14-15PN-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
AFD57-14-15PN-6140.pdf
Availability of AFD57-14-15PN-6140
QUANTITY
AFD57-14-15PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-14-15PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD57-14-15PN-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-14-15PN-6140
Related LinksAFD57-14-, AFD57-14-15PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-14-15PN-6140 Details Description
Related parts for AFD57-14-15PN-6140
IDC CABLE - MDM20T/MC20G/MDM20T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 7POS VERT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 10.41MM datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS W/BOOT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf
FUSE 550A 1000V 2KW/110 AR datasheet.pdf