Hirose Electric Co Ltd DF13A-11P-1.25H(20)
DF13A-11P-1.25H(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF13A-11P-1.25H(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 11POS 1.25MM R/A TIN
Datasheet Download
DF13A-11P-1.25H(20).pdf
Availability of DF13A-11P-1.25H(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF13A-11P-1.25H(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13A-11P-1.25H(20)
Internal Part NumberEIS-DF13A-11P-1.25H(20)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDF13 Series
Standard Package26
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13A-11P-1.25H(20)
Related LinksDF13A-11P, DF13A-11P-1.25H(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13A-11P-1.25H(20) Details Description
Related parts for DF13A-11P-1.25H(20)
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT .5A 60-70 A/T datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 1206 datasheet.pdf