TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-14-18PW-6233
AFD57-14-18PW-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-14-18PW-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
AFD57-14-18PW-6233.pdf
Availability of AFD57-14-18PW-6233
QUANTITY
AFD57-14-18PW-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-14-18PW-6233
Internal Part NumberEIS-AFD57-14-18PW-6233
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-14-18PW-6233
Related LinksAFD57-14-, AFD57-14-18PW-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-14-18PW-6233 Details Description
Related parts for AFD57-14-18PW-6233
IC MUX LVDS RPE 2:1 PREC 24-MLF datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 365W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 250K 8SOIC datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X250MM datasheet.pdf
SOLAR PAD BLACK datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM RING INS 12-10AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1.25MM M/M 20POS 28AWG 150MM datasheet.pdf