TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-14-18PZ-6141
AFD57-14-18PZ-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-14-18PZ-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
AFD57-14-18PZ-6141.pdf
Availability of AFD57-14-18PZ-6141
QUANTITY
AFD57-14-18PZ-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-14-18PZ-6141
Internal Part NumberEIS-AFD57-14-18PZ-6141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-14-18PZ-6141
Related LinksAFD57-14-, AFD57-14-18PZ-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-14-18PZ-6141 Details Description
Related parts for AFD57-14-18PZ-6141
IC VREF SERIES 10V 8CERDIP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 900MA 340 MOHM datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.25UH SMD datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 8W 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
BNC VERTICAL PCB JACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22.6K OHM 1% 30W datasheet.pdf
BOARD EVAL TSA7887 datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX8738 datasheet.pdf
JUMPER MALE 2.54MM datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1A 200V 4DIP datasheet.pdf