Vishay/Dale RNC55H6811FRB14
RNC55H6811FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H6811FRB14
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H6811FRB14.pdf
Availability of RNC55H6811FRB14
QUANTITY
RNC55H6811FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H6811FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H6811FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H6811FRB14
Related LinksRNC55H6, RNC55H6811FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H6811FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H6811FRB14
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 17POS VERT 15AU datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V ITO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT TIN .100 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf