TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-16-26SW-6233
AFD57-16-26SW-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-16-26SW-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT
Datasheet Download
AFD57-16-26SW-6233.pdf
Availability of AFD57-16-26SW-6233
QUANTITY
AFD57-16-26SW-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-16-26SW-6233
Internal Part NumberEIS-AFD57-16-26SW-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-16-26SW-6233
Related LinksAFD57-16-, AFD57-16-26SW-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-16-26SW-6233 Details Description
Related parts for AFD57-16-26SW-6233
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP/COMP/REF MICRPWR 8MSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET COMM MATE-N-LOK TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 550mA (Switch) Backlight SOT-23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RP-MCX JACK 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf
HDM SMPR080F105F K (CUTS) datasheet.pdf
GT 35C 35#16 PIN RECP LINE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23 datasheet.pdf