TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-18-11PX-6233
AFD57-18-11PX-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-18-11PX-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
AFD57-18-11PX-6233.pdf
Availability of AFD57-18-11PX-6233
QUANTITY
AFD57-18-11PX-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-18-11PX-6233
Internal Part NumberEIS-AFD57-18-11PX-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-18-11PX-6233
Related LinksAFD57-18-, AFD57-18-11PX-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-18-11PX-6233 Details Description
Related parts for AFD57-18-11PX-6233
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 24.0V 40A datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 41POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 455MA 470 MOHM datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf