TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-18-11PZ-6117
AFD57-18-11PZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-18-11PZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD57-18-11PZ-6117.pdf
Availability of AFD57-18-11PZ-6117
QUANTITY
AFD57-18-11PZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-18-11PZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD57-18-11PZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-18-11PZ-6117
Related LinksAFD57-18-, AFD57-18-11PZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-18-11PZ-6117 Details Description
Related parts for AFD57-18-11PZ-6117
FIXED IND 120UH 270MA 1.27 OHM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A D2PAK datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24BGA datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W SMBG datasheet.pdf